Opis zawodu, Uncategorized

JAK WYGLĄDA PRACA ARCHITEKTA WNĘTRZ?

KRÓTKIE WPROWADZENIE

Wiele osób pyta mnie jak wygląda praca nad wnętrzem. Raz jest to znajomy, raz przyszły Inwestor a raz jeden z moich studentów. Odpowiadam, że to zależy od tego czy jest to wnętrze komercyjne czy prywatne. Realizowanie projektu wnętrz dworca różni się od pracy nad wnętrzem kościoła a projekt mieszkania od projektu wnętrz domu jednorodzinnego.

Jednak mogę uchylić trochę rąbka zawodowej tajemnicy i opisać realizację wnętrza prywatnego. Składa się ona z kilku kluczowych etapów: układu funkcjonalnego, projektu konepcyjnego oraz projektu wykonawczego. Jak to wygląda w szczegółach? Zapraszam do zapoznania się poniżej 🙂

 I ETAP – UKŁADY FUNKCJONALNE

Pierwszym etapem prac nad wnętrzem jest opracowanie przestrzeni na rzutach i zaproponowanie rozstawu oraz usytuowanie każdego z elementów. Opracowanie na rzucie (trzy warianty) bazuje na zasadach ergonomii oraz ma za zadanie stworzenie przestrzeni której funkcjonalność jest podporządkowana unikalnym potrzebom domowników. Powstały projekt jest więc indywidualny, autorski i niepowatarzalny.

Zawiera także koncepcje rozwiązania sufitów oraz podłóg. Wykonane są na bazie Inwentaryzacji przedwykonawczej wykonanej w Lokalu.

W mojej pracowni (www.sikorawnetrza.com) przedstawiam po trzy układy każdego z pięter i doprecyzowuję je na bazie wspólnych konsultacji. Ostateczny układ jest podstawą do wykonania wizualizacji wnętrza (projektu koncepcyjnego).

 aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 II ETAP – PROJEKT KONCEPCYJNY

Projekt koncepcyjny ma na celu stworzenie, w oparciu o unikalne potrzeby Inwestora, niepowtarzalnej przestrzeni o wyjątkowych aspektach stylistycznych oraz funkcjonalnych. Projekt powstaje w oparciu o układy funkcjonalne oraz inwentaryzacje. Zawiera autorskie pomysły dopasowane do przestrzeni i przedstawione za pomocą rysunków oraz wizualizacje o znacznym stopniu odwzorowania rzeczywistości. Dzięki projektowi koncepcyjnemu Inwestor jest w stanie wczuć się powstającą przestrzeń i zobaczyć ją przed wykonaniem. Jest to także ważne narzędzie komunikacji na linii Inwestor / Architekt Wnętrz oraz Wykonawcy / Dostawcy. Dodatkowo projekt koncepcyjny, oprócz wizualizacji, składa się z katalogu użytych materiałów. Wykaz zawiera informacje o propozycjach m.in. wykończenia ścian, materiałach użytych na podłogach oraz sufitach, propozycje wykończenia łazienek, oświetlenia i m.in. produktów meblarskich oraz unikalnych. Dzięki temu można jeszcze lepiej wyobrazić sobie projektowaną przestrzeń.

bbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbb

 III ETAP – PROJEKT WYKONAWCZY

DOKUMENTACJA TECHNICZNA

W oparciu o indywidualne i „wykonane na miarę wnętrza” rozwiązania, rozmowy z wykonawcami oraz dostępną technologię przygotowujemy szczegółowy projekt wykonawczy. Opisuje on każdy z aspektów projektu w ten sposób by możliwe było jego wykonanie. Projekt wykonawczy składa się z dwóch części przedstawionych w formie drukowanej zgodnej z Polską Normą. Pierwszą część stanowią projekty branżowe związane z pracami budowlanymi, drugą stanowi projekt wyposażenia wnętrza. Projekt wykonawczy zawiera pełen opis wymiarowy, jest zgodny z zasadami rysunku technicznego i przedstawia takie elementy jak: projekt wyburzeń, projekty ścian, projekt otworów, projekt rozkładu punktów świetlnych, projekt usytuowania gniazdek, projekt usytuowania punktów hydraulicznych, projekt posadzek, projekt sufitów podwieszonych, projekt wykończenia zabudowy niestolarskiej, projekty stolarki, projekty szaf, projekty innych autorskich elementów wyposażenia wnętrza takich jak autorskie oświetlenie, autorskie meble itp.

cccccccccccccccccccccccccccc

KOSZTORYS INWESTORSKI

Kosztorys Inwestorski to tabela zawierająca spis każdego z elementów wnętrza. Każdy z elementów jest zideksowany co ułatwia jego odnalezienie w projektach branżowych. Dodatkowo dokonujemy przeliczeń ilościowych tak by możliwe było zamówienie danego elementu oraz jego wycena.

Kosztorys to doskonałe narzędzie kontroli zamówień oraz wydatków i stanowi podstawowe narzędzie komunikacji na linii Inwestor – Architekt – Dostawcy – Wykonawcy.

ddddddddddddddddddddddd

 KRÓTKIE PODSUMOWANIE

Tak wygląda projektowanie wnętrz „od kuchni”. Oczywiście jest to jedna z wersji (najbardziej formalna) z tych jakie będę przedstawiał na blogu.

Tutaj możecie podejrzeć przykłady opracownia kolejnych etapów:

http://www.sikorawnetrza.com/185304/1957225/projekty/projekty

Na przedstawienie tego jaki to niesamowity zawód mam jeszcze kilka pomysłów 🙂

!! CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO Z MOIMI WPISAMI? KLIKNIJ W GUZIK FOLLOW !!

Reklamy
Zwykły wpis

5 myśli w temacie “JAK WYGLĄDA PRACA ARCHITEKTA WNĘTRZ?

  1. Doskonały opis, rzeczowy i dość wyczerpujący a nie tak jak ta cała sieczka która jest często na stronach architektów tylko po to by upchać słowa kluczowe do pozycjonowania. Gratuluję!

  2. Gość pisze:

    Witam. Bardzo interesujący artykuł. Mam jeszcze pytanie co do pracy architekta wnętrz, ile średnio spędza pan czasu w ciągu dnia przy komputerze, tworząc projekty? Z góry dziękuję za odpowiedzieć, pozdrawiam! 😉

    • Dzień dobry,
      średnio 8 godzin dziennie 5 dni w tygodniu. Jednak mam pracowników, którzy również realizują zadania związane głównie z dokumentacją wykonawczą. Od trzech dni poświęconych na pracę kreatywną można mówić o stanie świadomości charakterystycznym dla twórcy. Większej ilości nie polecam bo jest jeszcze życie rodzinne, które obok twórczości jest dla mnie największą wartością.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s