Uncategorized

Harmonijne komponowanie przestrzeni

Pewnego dnia mój tata, obserwując jak pracuję, powiedział, że projektowanie wnętrz to „harmonijne komponowanie przestrzeni”. I choć kilka miesięcy temu zorganizowałem konkurs na hasło reklamowe swojej pracowni, to jednak TO stwierdzenie ciągle jest mi najbliższe.

Obrazek

I często pytam samego siebie: „Jak harmonijnie skomponować przestrzeń?” W przypadku malowania jest to proste – powstawanie swojego dzieła możemy na bieżąco kontrolować. Harmonijnie mieszać barwy, uzupełniać luki kompozycyjne i eksperymentować. A jak jest w przypadku komponowania wnętrza?

Mówi się, że Gaudi projektował Sagrada Familia na budowie – stał u jej stóp ze szkicownikiem i w natchnieniu kreślił wymyślne kształty. Zupełnie jak w malarstwie – ale czy w praktyce jest to możliwe? By tworzyć wnętrze na budowie?

Obrazek

Zastanawiam się dzisiaj nad tym intensywnie, bo dworzec w Rumi nabiera realnych kształtów. Ściany mają już swój kolor, podłoga została położona. I co tydzień, jak piekarz dogląda ciasto, przechadzam się po budowie i patrzę. Staram się ułożyć sobie całość w głowie i przewidzieć jak to wnętrze będzie wyglądało już za kilka miesięcy. I ciągle zadaję sobie jedno nurtujące mnie pytanie:

Czy jest możliwe, by jak przy malowaniu czuć, że kontroluję w pełni ten proces powstawania?

Czy mogę wykształcić w swojej głowie spójną wizję tego, w którą stronę zmierza moje „dzieło” złożone z ponad czterdziestu pomieszczeń i o powierzchni półtora tysiąca metrów?

Obrazek

Co stanowi podpowiedź w tej przestrzeni? Gdzie czyhają obserwacje które mogą mnie zmylić?

Czy obserwując próbki materiałów mogę wyobrazić sobie jak kolory, formy, faktury będą wyglądały w przestrzeni, na dużej powierzchni? Ile mam pewności – 20, 40 a może 80%?

Obrazek

Ta pewność, lub zwiększanie jej to sprawa kluczowa. Jeśli tylko człowiek posiada wyczucie kolorystyczne i kompozycyjne, to tylko będąc pewnym ostatecznego efektu może śmiało projektować.

Oczywiście wizualizacje pomagają. Dziś wróciłem z budowy i po raz kolejny, by być pewnym, zacząłem robić zestawienia różnych próbek materiałowych na Dworzec w Rumi. Zacząłem też wizualizować różne warianty. Jak pisarz zacząłem wyobrażać sobie różne scenariusze. Bo budowa to moment, w którym wszystko jest możliwe, w którym wnętrze żyje.

warianty

Każdy z elementów zmienia kolorystykę obiektu będącego obok. Tak jak ludzie wpływają na siebie nawzajem, tak materiały we wnętrzu wzajemnie się sobie przypatrują, odbijają swoją kolorystykę. Chcesz to zaobserwować? Spójrz na drzewo stojące na trawie – będzie miało zielony pień.

Obrazek

Ja tak samo często czuję, że w natchnieniu, w trakcie projektowania, zabarwiony jestem wnętrzem. To praca szalenie jest podobna do pracy aktora – tylko kwestiami, które wypowiadasz i Twoją mimiką są elementy wnętrza, a przestrzeń Twoją sceną.

Obrazek

A twój komputer i szkicownik Twoim atelier – udajesz się tam, by przećwiczyć kwestie. Otwarcie wnętrza, czy publicznego czy prywatnego, jest jak premiera Twojej sztuki, jak wystawa. I stres jest tutaj nieodłącznym elementem tworzenia. I ten niezwykły moment – kiedy wnętrze już jest skończone i widzę swoją twarz w lustrze. To jest koniec – zostawiasz tą przestrzeń i wracasz do domu. A ona żyje, a raczej pozwala żyć innym. Ludzie w niej przebywają i jeśli byłeś dobrym aktorem i reżyserem, to czują szczęście. A może nawet inne uczucia wyższe takie jak poczucie piękna, harmonii i zachwyt?

Jeśli tak, to jest to dzieło i można być zadowolonym ze swojej pracy.

Cieszę się, że mogłem napisać te słowa – dodały mi otuchy.

Wracam do swojego atelier – jutro znów czas wrócić na scenę.

Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi wpisami – kliknij w guzik Follow.

Obrazek

Reklamy
Zwykły wpis

4 myśli w temacie “Harmonijne komponowanie przestrzeni

  1. Pingback: Projektując miejsce kulturalne – praca nad adaptacją i rewitalizacją dworca w Rumi // część II | wnętrza sikory

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s